Skip to main content

Wygodny fotel biurowy – 3 rzeczy, o których warto pamiętać przy zakupie!

Fotel biurowy przeznaczony do pracy przy biurku powinien być przede wszystkim wygodny. O czym powinniśmy pamiętać podczas zakupów?

W sklepach możemy znaleźć mnóstwo różnych typów foteli biurowych. Wyszukanie tego odpowiedniego może więc nastręczać dużo trudności. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy podejmowaniu swojej decyzji!

1. Ergonomia

Dobry fotel biurowy powinien być przede wszystkim ergonomiczny. Co kryje się pod tym terminem?

Ergonomią nazywamy naukę o pracy, która skupia się na tworzeniu takich warunków do pracy, które będą odpowiadały możliwościom psychofizycznym człowieka. Gdy jakieś wyposażenie nazywamy ergonomicznym, mamy na myśli jego konstrukcję, która jest optymalna do codziennego użytkowania na stanowisku pracy i nie wywołuje ryzyka rozwoju chorób zawodowych.

Zatem ergonomiczny fotel biurowy to taki, który nie będzie powodował bólu pleców nawet przy długotrwałym przebywaniu użytkownika w pozycji siedzącej.

Ergonomiczny fotel biurowy powinien charakteryzować się następującą konstrukcją:

  • wyprofilowane oparcie – z wcięciem w części lędźwiowej kręgosłupa, aby odpowiadać jego naturalnej anatomii
  • właściwa głębokość siedziska – dopasowana do sylwetki użytkownika, aby umożliwiać przyjęcie ergonomicznej pozycji
  • podłokietniki – zapewniające podparcie dla rąk podczas pracy przy biurku
  • szeroka regulacja elementów – pozwala na dopasowanie konstrukcji krzesła do użytkownika
  • funkcja dynamicznego siedzenia – umożliwia wychylenie się do tyłu podczas siedzenia na fotelu, pomaga w rozluźnieniu mięśni, zapobiega bólowi kręgosłupa

Najlepiej przymierzyć się do wybranych modeli foteli biurowych, aby dobrać taki, który będzie pasował perfekcyjnie.

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości przed dokonaniem zakupu, na przykład chcemy zrobić zakupy on-line, warto sprawdzić dokładne wymiary mebla i dodatkowo warunki zwrotów i wymiany w danym sklepie, gdy okaże się, że nie będzie on odpowiadał wszystkim naszym wymaganiom.

Sklep internetowy Centrum Krzeseł zapewnia swoim klientom darmowy zwrot lub wymianę w terminie 14 dni od zakupu.

2. Materiał obiciowy

Jeśli chcemy zakupić dobry fotel biurowy do pracy lub do domu, warto zwrócić również uwagę na jego wykończenie, a dokładnie na zastosowany materiał obiciowy.

Obecnie spotykamy się z dwoma typami materiałów – tkaninami oraz skórami (ekologicznymi lub naturalnymi).

Specjaliści rekomendują fotele wykończone tkaninami, na przykład welurem, tkaninami siatkowymi, które są bardziej komfortowe dla ciała niż skóra. Dobrze przepuszczają powietrze, są przyjemne w dotyku, łatwe do utrzymania w czystości. Wykończone nimi fotele wyróżniają się także bardziej atrakcyjnymi cenami od foteli obitych skórami.

Skóry, chociaż bardzo eleganckie, nie są tak komfortowe jak tkaniny. Mogą nieprzyjemnie przywierać do ciała, zwłaszcza w trakcie cieplejszych dni. Skóra ekologiczna nie jest też tak trwała jak naturalna. Ta naturalna z kolei wymaga regularnej pielęgnacji dedykowanymi specyfikami.

3. Kółka

Przy zakupie odpowiedniego fotela biurowego warto również zwrócić uwagę na detale – jednym z ważnych parametrów jest typ kółek zastosowanych w wybranym przez nas modelu.

Kółka dobieramy indywidualnie w zależności od nawierzchni, na której mamy korzystać z fotela. Gdy to twarda podłoga, na przykład z paneli czy kafelków, kółka powinny być miękkie. Gdy z kolei mamy używać fotela na podłodze miękkiej, na przykład z wykładziny dywanowej, warto wybrać kółka z twardszego materiału.

Wiele dobrych sklepów pozwala klientom na wybór typu kółek do fotela biurowego przy składaniu zamówienia.