Skip to main content
meble kuchnia

O czym pamiętać, wybierając szafki do kuchni

Żadna kuchnia nie obędzie się bez szafek kuchennych. Trzymamy w nich sztućce, garnki, naczynia, produkty potrzebne do gotowania, także te spożywcze. Ponadto rzeczy do mycia, kosz na śmieci – każda kuchnia musi pomieścić wiele rzeczy. Dlatego też tak istotne jest, by wybrać odpowiednie szafki kuchenne, dzięki którym funkcjonowanie w tym pomieszczeniu będzie komfortowe. Czym się kierować i na co zwrócić uwagę?

Meble do kuchni – na zamówienie czy gotowy zestaw?

Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na bardzo podstawowe pytanie – kupujemy gotowe meble w zestawie, czy też zamawiamy meble pod wymiar? Określenie tej kwestii pozwoli ustalić budżet na meble kuchenne. Ponadto, będziemy wiedzieli, czego szukać i jakie mamy oczekiwania.

Z pewnością meble kuchenne na wymiar to rozwiązanie droższe. Jednocześnie jest to opcja, dzięki której są one bardziej dopasowane. Jeśli zamawiamy meble samodzielnie, musimy jeszcze wyszukać odpowiedniej firmy, która przygotowuje profesjonalne meble na wymiar. Jeśli jednak współpracujemy z architektem wnętrz, możemy liczyć na to, że on się tym zajmie.

Meble w zestawie mogą być tańsze. Są one produkowane według standardowych rozmiarów i wymagań. Czasem ich umieszczenie w kuchni może więc być pewnym wyzwaniem. Mogą one na przykład wymuszać kreatywne podejście do szczelin i pustych przestrzeni, gdy ściana odstaje o te parę centymetrów od szafki lub gdy dwie ściany nie przylegają do siebie pod kątem prostym. W starym budownictwie fachowcy nie zawsze byli precyzyjni i dopilnowywali takich szczegółów.

Jest też trzecia opcja. Wiele sklepów oferuje pojedyncze szafki kuchenne, które potem można łączyć w zestawy. Takie szafki można zaś uzupełnić o indywidualnie przygotowane meble na zamówienie w co bardziej newralgicznych punktach pomieszczenia. Dzięki temu można połączyć zalety obu metod – estetyczną spójność, cenę, różnorodność i funkcjonalność mebli, możliwość szybkiego, przynajmniej częściowo, umeblowania kuchni. Niestety, tego rodzaju podejście jest czasochłonne i pracochłonne.

Tanie, ładne, funkcjonalne – idealne meble do kuchni

Rzecz jasna każdy z nas pragnąłby zakupić meble kuchenne jak najniższym kosztem. Warto zatem szukać promocji, zaglądać do katalogów sklepowych oraz broszur znanych marek. Meble kuchenne można także zrobić samemu tanim kosztem, odnawiając stare meble na różny sposób. Taka renowacja jest ostatnio bardzo modna, choć z pewnością nie w każdej kuchni tego typu eksperymenty będą dobrze wyglądać.

Warto jednak zastosować na przykład okleinę, jeśli meble są w dobrym stanie. Można też wykorzystać fornir, albo wymienić tylko fronty. Nie trzeba też robić zabudowy kuchennej tylko z mebli używanych. Część mebli kuchennych może przecież pochodzić „z odzysku”, a część może być nowa. Warto jednak szukać oszczędności, pamiętając, że istotna jest jakość i funkcjonalność

Meble kuchenne muszą być przede wszystkim użyteczne. Każdy inaczej, na podstawie indywidualnych doświadczeń, wyznacza sobie niezbędne warunki, które szafki do kuchni powinny spełniać. Trzeba jednak pamiętać, że powinny one być stabilne, solidne, odporne na zmienne temperatury, a do tego komfortowe w użytkowaniu.

Kupując meble do kuchni warto także przemyśleć, jaki mają one mieć system zamykania oraz na którą stronę mają się zamykać. Przykładowo, klasyczne szafki drzwiczkowe mają tę zaletę, że są dość tanie. Potrzebują jednak więcej miejsca. Szafki uchylne albo szafki kuchenne bezuchwytowe oznaczają wyższy koszt. Ponadto, systemy uchylne sprawdzają się raczej tylko w niskich i szerokich szafkach wiszących. Ale z drugiej strony, zajmują naprawdę niewiele miejsca, jeśli chodzi o otwieranie. Wyjątkowe są też z pewnością szafki przesuwne i szafki żaluzjowe, rzadko jednak spotykane w kuchniach, między innymi ze względu na wysoki koszt mechanizmów oraz stosunkowo niskie rozpowszechnienie tej metody otwierania w polskich domach.

Wszystko to oczywiście musi zgrywać się aranżacyjne z resztą sprzętów i wystroju mieszkania. Meble muszą się nam podobać i dobrze komponować ze stylistycznym charakterem pomieszczenia. Mówiąc krótko, meble kuchenne powinny być po prostu ładne.

Kuchenne meble – retro czy nowoczesność?

Jak dopasować meble do wystroju kuchni? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na materiał z jakiego są one wykonane. Meble metalowe lub z metalowym wykończeniem sprawdzą się kuchni industrialnej, loftowej. Meble drewniane będą idealne w kuchni skandynawskiej, chociaż ich pomalowanie na wyrazisty, krzykliwy lakier może to uniemożliwić. Wszystko zależy tak naprawdę od konkretnego mebla i samego pomieszczenia.

Z pewnością jednak warto postawić na ciemny brąz lub czerń jeśli mamy jasną kuchnię, którą chcemy trochę „osadzić” w mieszkaniu, a jednocześnie zależy nam na elegancji. Białe meble rozświetlą i rozjaśnią naszą kuchnię, co może mieć znaczenie w małych pomieszczeniach. Kolor i materiał mają duże znaczenie pod względem estetyki mebla. Warto więc o tym pamiętać i zwracać na tę kwestię uwagę, umiejętnie korzystając z tych narzędzi.

Wypada się także zastanowić nad tym, czy decydując się na szafki do kuchni, lepiej postawić na retro, czy może je unowocześnić, czy raczej pozostać przy nowych meblach i nowoczesnych rozwiązaniach. Stare meble z pewnością mają wiele uroku, ale to nie oznacza, że będą funkcjonalne. Trzeba więc pamiętać o tym, by się im przyjrzeć pod tym kątem. Zarazem jednak, jeśli poddajemy je renowacji, to zdecydowanie mogą one być unowocześnione. Wymiana drzwiczek i systemu zamykania na inny może im dać drugie życie. A jeśli zostaniemy przy retro, to zdecydowanie cały wystrój kuchni powinien być odpowiedni do starych mebli – np. w kuchniach vintage czy rustykalnych takie coś może być dobre. Nowoczesne rozwiązania, np. szafki bezuchwytowe, z pewnością podniosą nam jednak komfort użytkowania.

One thought to “O czym pamiętać, wybierając szafki do kuchni”

  1. Urządzanie mieszkania, nie ważne czy to salon czy kuchnia to droga przez mękę. Nienawidzę tego, a czeka mnie niedługo przeprowadzka do nowego domu 🙂

Komentarze są zamknięte.