Skip to main content
styl rustykalny

Wszystko o stylu rustykalnym

Podczas planowania aranżacji nowego wnętrza, na przykład domu lub mieszkania, trzeba podjąć decyzję dotyczącą tego, w jakim stylu zostanie ono urządzone. Decyzja nie jest łatwa, ponieważ współcześnie jest wiele dominujących tendencji. Mowa tutaj na przykład o stylu loftowym, skandynawskim, nowoczesnym czy rustykalnym. Jeżeli pragnie się wyczarować wnętrze, w którym będzie się wspaniale żyło blisko natury i w rytmie slow, styl rustykalny nowoczesny to doskonały wybór. Poniżej garść pomysłów i inspiracji, dzięki którym łatwiej będzie zrozumieć filozofię za nim stojącą.

Dom w stylu rustykalnym


Rustykalny dom to bez wątpienia budynek z historią, który ma na swoim koncie przynajmniej kilkadziesiąt lat. Oczywiście to może być również obiekt nowy, stylizowany na stary. Współcześnie wiele osób wybiera to rozwiązanie, ponieważ nie każdy chce mieszkać w wiekowej nieruchomości. Istotne jest, aby przestrzeń prezentowała się autentycznie. W starych domach nic nie jest bowiem idealne, ale przez to tak bardzo kojarzy się z rodzinnym ciepłem i przytulnością. Co jest charakterystyczne dla domów rustykalnych? Podłoga, najczęściej wykonana ze starego drewna, którą wspaniale można odnowić podczas renowacji budynku. Ściany, na których nie znajdzie się gładzi gipsowej, lecz wręcz odwrotnie, stary tynk. Pod sufitem niejednokrotnie umieszczone są belki drewniane, które kiedyś były ważnym elementem konstrukcyjnym budynku. Jeżeli nowy dom pragnie się urządzić w stylu modern rustic, warto postawić na ten dekoracyjny drewniany element, ponieważ bez wątpienia dodaje on nieruchomości właśnie takiego rustykalnego charakteru. Jakie skojarzenia przywodzi na myśl dom rustykalny? Wszystkie kojarzące się z ciepłą, rodzinną atmosferę, bliskością natury. Związane jest to między innymi z zastosowanymi naturalnymi materiałami do wykańczania, ale też ustaloną kolorystyką, w której nie brakuje ciepłej bieli, szarości, beżu, brązu, a także modnego koloru greige. To odcień będący połączeniem szarości i beżu, który jest coraz chętniej wykorzystywany na przykład jako kolor frontów kuchennych.

Mieszkanie w stylu rustykalnym


Aby mieszkanie w stylu rustykalnym prezentowało się autentycznie, również musi charakteryzować się pewnymi cechami. Zwyczajnie chodzi o to, aby infrastruktura, czy po prostu zastana tam baza, nawiązywała do tego co sielskie, swojskie. W nowoczesnym apartamentowcu trochę trudno urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym, ponieważ idealnie gładkie ściany czy spora ilość przeszkleń mogą nie do końca korespondować z tym przytulnym stylem. Idealnym miejscem na wnętrze w stylu rustykalnym będą natomiast mieszkania w starych kamienicach. Posiadają one często wyjątkowo piękne okna, wysokie stropy, klimatyczne kafle na podłodze w kuchni czy przedpokoju, a także drewniane podłogi. Te elementy nawiązujące do poprzednich dekad muszą pozostać, ponieważ są prawdziwe, autentyczne i tworzą idealne tło dla nowych mebli i dodatków. W ten sposób kreuje się wnętrze w stylu modern rustic. To po polsku styl rustykalny nowoczesny, po który najczęściej sięgają miłośnicy pięknych wnętrz. Aranżując mieszkanie w ten sposób, bez wątpienia wyczaruje się w nim przytulny klimat, ale jednocześnie wnętrze nie będzie prezentowało się jak ze skansenu. Równowaga pomiędzy tym co stare, a tym co nowe, jest bowiem bardzo pożądana. Współcześnie chcemy przecież wygodnych rozwiązań, ale jednocześnie zależy nam na pewnej stylistyce.

wnętrze w stylu rustykalnym

Kuchnia w stylu rustykalnym


Wielu Polaków nie szczędzi uwagi oraz pieniędzy na urządzenie kuchni. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ kuchnia nazywana jest sercem domu, a poza tym musi być też zwyczajnie wygodna i funkcjonalna. Najważniejszym elementem wystroju kuchni jest zawsze kuchenna zabudowa. Jeżeli chce się urządzić pomieszczenie w stylu rustykalnym, warto postawić na meble robione u stolarza. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu będzie można spełnić wszystkie swoje wizje, a meblom nadać konkretny indywidualny styl i charakter. Fronty mebli mogą być utrzymane w różnej kolorystyce, chociaż najczęściej sięga się po biel, szarość, brązy. Jednocześnie warto podkreślić, że kuchnia rustykalna może być też urządzona w innej gamie kolorów. Przykładowo dosyć popularne stają się meble kuchenne w odcieniach zieleni, z kolorem szałwiowym lub morskim na czele. Ciemne, nasycone kolory frontów kuchennych doskonale wyglądają szczególnie w kuchniach w starych domach. Kolejna ważna decyzja w czasie urządzania kuchni to ta dotycząca blatu. Warto postawić na blaty z drewna lub z marmuru albo konglomeratu. Wybrać odpowiednią armaturę kuchenną, na przykład z mosiądzu, który z biegiem lat będzie pokrywał się patyną. Uchwyty przy meblach kuchennych również mogą być wykonane z mosiądzu. Wnętrza rustykalne nie są wymuskane i idealnie urządzone, jak od linijki. Warto o tym pamiętać i nie dążyć do takiego efektu, a pozwolić sobie na odrobinę nonszalancji i luzu. Aby stworzyć przyjemną ciepłą atmosferę w kuchni, można wyeksponować swoje kuchenne skarby, na przykład ceramikę, porcelanę, deski do krojenia wykonane z drewna. Takie rzeczy wyeksponowane na otwartych kuchennych półkach lub na blacie naprawdę ładnie wyglądają, a poza tym tworzą odpowiednią atmosferę we wnętrzu.

Salon w stylu rustykalnym


Styl rustykalny doskonale może rozgościć się też w salonie, który jest pomieszczeniem służącym do relaksu i odpoczynku dla całej rodziny. Warto zatem postawić na wygodne i funkcjonalne meble wypoczynkowe, na przykład sofę z fotelami lub większy narożnik. Istotne, aby zwrócić uwagę na tkaninę, którą będą obite meble. Nawet jeżeli sofa będzie miała trochę nowoczesny charakter, na przykład ze względu na swój kształt, za pomocą dekoracyjnych poduszek można nadać jej stylistykę rustik. Trzeba pamiętać o tym, aby świadomie wybierać materiały przewijające się w tekstylnych dodatkach. Niech będą naturalne. Mowa tutaj na przykład o lnianych czy wełnianych kocach, poszewkach na poduszki dekoracyjne. Uwagę należy zwrócić również na firany oraz zasłony. Te drugie najlepiej wybrać z tkaniny lnianej, która jest odrobinę siermiężna, naturalna, ale jednocześnie tak wspaniale podkreślająca styl rustykalny.

Sypialnia w stylu rustykalnym


Meble w stylu rustykalnym, które zwykle pojawiają się w sypialni, to spore drewniane łóżko, a także stoliki nocne. Te ostatnie mogą pochodzić sprzed lat. Świetnym pomysłem jest udanie się na targ staroci po to, aby znaleźć niewielkie drewniane szafeczki, które następnie przemyci się w swoich wnętrzarskich stylizacjach. Warto pamiętać o tym, jak rzeczy z tak zwanego pchlego targu mogą pchnąć autentycznego ducha we wnętrza rustykalne. Nie chodzi o to, aby w swoim domu zrobić tak zwany skansen, ale umiejętnie wykorzystywać dodatki sprzed lat. W sypialni doskonale sprawdzą się też stare lustra w ozdobnych ramach, które będą pięknie prezentować się na przykład przy toaletce. Siła niewielkich dodatków, takich jak świeczniki, lampiony, obrazy w starych ramach, w połączeniu z modnymi plakatami, tworzą wspaniałą całość. Ze względu na to, że styl rustykalny mocno kojarzy się z naturą, warto wprowadzić również do wnętrza trochę zieleni. Wybrać ciekawe wazony z gliny lub ceramiki, w których będzie można wyeksponować świeże kwiaty lub gałęzie zerwane gdzieś na spacerze w lesie. Wprowadzić do wnętrza kwiaty doniczkowe, szczególnie te duże i okazałe. Przedpokój prowadzący do salonu czy sypialni, który urządzi się w stylu rustykalnym, będzie miejscem już od progu zachęcającym do rozgłoszenia się. Dekorując tę przestrzeń, warto postawić na przykład na dywany tkane na płasko z wełny lub juty, dekoracyjne koszyki wiklinowe, z trawy morskiej lub innych materiałów, w których można schować codzienne rzeczy. Ważnym elementem każdego domu jest też oświetlenie. Lampy w stylu rustykalnym bez wątpienia dają ciepłe, kojące światło, które tworzy atmosferę pełną przytulności. Można kupować je we współczesnych sklepach lub też po prostu szukać ich na targach staroci i giełdach antyków, ponownie umiejętnie wplatając do wnętrza to, co stare. Na koniec jeszcze jedna uwaga – wnętrza rustykalne urządza się latami. Pośpiech nie jest dobrym doradcą.