Skip to main content
projektowanie wnętrz

Stoły z krzesłami – jak dobrać je do różnych wnętrz?

Przymierzasz się do zakupu stołu z krzesłami. Zobacz, jak dobrać odpowiedni zestaw mebli do różnych wnętrz!

Stół z krzesłami do kuchni

Gdy kuchnia jest na tyle duża, że można zastosować w niej stół z krzesłami, w takim przypadku warto się na to zdecydować. Wtedy można przygotować w niej komfortową przestrzeń dla domowników do jedzenia i dodatkowo uzyskać więcej przestrzeni podczas przygotowywania posiłków.

Takie rozwiązanie jest również popularne w tych domach i mieszkaniach, w których nie ma osobnej jadalni, dlatego stół w kuchni spełnia wtedy funkcję stołu jadalnianego.

Aby dobrać odpowiedni zestaw stół z krzesłami do kuchni, należy przede wszystkim uwzględnić jej wymiary oraz styl. Gdy przestrzeń do dyspozycji jest niewiele, należy dopasować je tak, by umożliwiały one wygodne korzystanie z wnętrza.

Dobrym wyborem mogą być wtedy mniejsze stoły kwadratowe lub prostokątne, które ustawiane są przy ścianie. Alternatywnie można też wybrać stół rozkładany, który ma podnoszone i opuszczane blaty, ponieważ pozwalają one wtedy na łatwe i wygodne przygotowanie przestrzeni do jedzenia.

Stół z krzesłami do salonu

Gdy salon jednocześnie ma spełniać funkcję jadalni, wtedy także warto poświęcić chwilę na to, aby dobrać odpowiedni typ stołu oraz krzeseł do wnętrza.

W salonie, gdy jest dość duży, można bez problemu zastosować większy stół z krzesłami. Do wyboru są wtedy różne rodzaje kształtów i wielkości mebli, na przykład dla 4, 6 czy dla 8 osób. Popularnym rozwiązaniem jest też stół rozkładany, za pomocą którego można błyskawicznie powiększyć liczbę miejsc.

Gdy salon jest niewielki, wtedy dobrym wyborem może być okrągły stół z chowanymi krzesłami, dlatego nie zajmują one wtedy dużo miejsca. Okrągły kształt stołu sprawi również, że wnętrze będzie prezentowało się elegancko.

Aby wnętrze wyglądało spójnie, najlepiej dopasować stół do reszty mebli w salonie. Można też zdecydować się na kontrastowy wygląd mebli, na przykład na stół i krzesła w kolorze białym albo czarnym, które dobrze prezentują się z różnymi kolorami i stylami.

Stół do jadalni z krzesłami

Osobna jadalnia w domu albo mieszkaniu pozwala na urządzenie wnętrza przeznaczonego tylko do rodzinnych spotkań oraz urządzania imprez.

Najczęściej do jadalni wybierane są wtedy stoły o kształcie prostokątnym, które pozwalają na wypełnienie wnętrza. Wtedy świetnie będą nadawały się one do przyjmowania również większej liczby gości.

Oczywiście, przed zakupieniem mebli warto poświęcić chwilę na zmierzenie wnętrza, by dobrać do niego stół tak, by zapewniał dużą przestrzeń, ale jednocześnie nie spowodował przytłoczenia wnętrza.

Często kupowane są też stoły rozkładane, które w razie potrzeby można powiększyć.

Stół ogrodowy z krzesłami

Stół wraz z krzesłami mogą również świetnie sprawdzić się na zewnątrz, aby urządzać przejęcia w ogrodzie, na tarasie, a nawet na balkonie. Wtedy zaleca się wybranie innych typów mebli niż tych przeznaczonych do wnętrza.

Najlepiej zdecydować się na meble, które będą wykonane z materiałów odpornych na czynniki zewnętrzne i nie będą również wymagały częstego konserwowania. Właśnie dlatego największym powodzeniem cieszą się meble ogrodowe metalowe, a także z tworzyw sztucznych, na przykład z technorattanu.

Meble metalowe, na przykład aluminiowe, pozwalają na stworzenie wygodnego i eleganckiego kącika w ogrodzie albo na tarasie, gdzie będzie można przyjmować gości. Te z technorattanu charakteryzują się naturalnym wyglądem, ponieważ tworzywo, z którego są wykonane, jest zaplatane jak prawdziwy rattan.

Z różnymi rodzajami stołów i krzeseł do domu i do ogrodu można zapoznać się w sklepach internetowych już teraz!