Skip to main content
stół rozkładany

Jak wybrać najlepszy stół rozkładany? Poradnik dla kupujących

Rozkładany stół doskonale nadaje się do jadalni albo do kuchni, aby w razie potrzeby błyskawicznie uzyskać dodatkową przestrzeń dla kolejnych gości. Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu rozkładanego? Zobacz poradnik!

Stoły rozkładane prostokątne i kwadratowe – najczęściej kupowane

Wśród najczęściej kupowanych stołów rozkładanych znajdują się te o kształcie prostokątnym albo kwadratowym.

Takie stoły do jadalni rozkładane są dostępne w różnych wielkościach, więc można też dobrać je do wnętrza pod tym względem. Najczęściej kupowane są modele dla 4-6 osób, które rozkładają się do stołów dla 8-10 osób.

Do wyboru jest wiele ciekawych modeli, między innymi można zdecydować się na stół loft wykonany z litego drewna lub jego imitacji. Popularne są również stoły w stylu glamour, które wykończone są płytami na wysoki połysk odbijającymi światło jak lustro.

Stół okrągły rozkładany – czy warto go kupować?

W sprzedaży można też znaleźć okrągłe stoły rozkładane. Teraz cieszą się one rosnącą popularnością, ponieważ doskonale wpisują się w lubiany obecnie nurt eleganckich wnętrz. Dodatkowo rozkładany stół w okrągłym kształcie może sprawdzić się w mniejszym wnętrzu.

Stoły okrągłe z funkcją rozkładania powiększane są najczęściej o jedną sekcję, dzięki czemu uzyskują one owalny kształt. Z powodzeniem zmieści się przy nich wtedy o 2-4 osoby więcej niż przy stole nierozłożonym.

Stół drewniany rozkładany – wybór na lata

Gdy chcesz zdecydować się na stół rozkładany z krzesłami, który posłuży na wiele lat, najlepiej postaw na drewno.

Drewniane meble są bardzo efektowne, świetnie wyglądają w wielu aranżacjach, a przy tym nadają się również do renowacji. Gdy zatem z czasem stół lub krzesła przestaną wyglądać dobrze, można bez problemu je pomalować, naprawić ubytki i sprawić, że będą prezentować się jak nowe.

Bardzo dobrym wyborem będzie solidny stół dębowy. Dębina jest jednym z najtwardszych gatunków drewna, które jest bardzo twarde i odporne na zarysowania. Właśnie dlatego wykonany z niej stół to zakup na wiele lat.

Chociaż drewniane meble kojarzone są często z tradycyjnym stylem, to jednak mogą też sprawdzić się we współczesnych aranżacjach. Nowoczesny stół drewniany, na przykład w kolorze ciemnobrązowym albo czarnym, może być świetnym uzupełnieniem aranżacji jadalni lub salonu z aneksem.

Bardzo popularne są również drewniane stoły w stylu loft. Taki industrialny meble wykonany jest najczęściej z drewna w jaśniejszym albo średnim wybarwieniu, z widocznymi słojami, co nadaje mu przemysłowy charakter.

Stół rozkładany z płyty – tańsza alternatywa dla drewna

Nie każdy ma jednak pieniądze na to, by kupić stół z litego drewna. Tego typu stoły bywają drogie, więc trzeba przygotować się wtedy na wydatek nawet kilku tysięcy złotych.

Alternatywą są wtedy tańsze stoły wykonane z płyt meblowych, które również mogą doskonale imitować drewno pod kątem swojej struktury i kolorystyki.

Z płyt produkowane są również stoły na wysoki połysk, na przykład stół biały czy czarny, które najczęściej wykonane są w tym właśnie wariancie.

Mechanizm rozkładania stołu – jak działa rozkładanie stołu?

Wybierając stół rozkładany, warto też zwrócić uwagę, jaki mechanizm rozkładania został w nim zastosowany. Dzięki temu będzie można łatwo go rozkładać i składać, gdy pojawi się tak potrzeba.

Najczęściej stoły wyposażane są w mechanizm przesuwny. Wystarczy wtedy pociągnąć za spód blatu z jego boku, aby rozsunąć nogi, a następnie wyjąć schowany blat i go ułożyć. Dostępne są również inne mechanizmy, na przykład polegające na rozsuwaniu stołu pośrodku.

Warto więc sprawdzić różne modele stołów rozkładanych przed zakupem, by wybrać idealny model do swojej jadalni, kuchni albo salonu!