Skip to main content
kawalerka

Co zamiast stołu w kuchni? Praktyczne pomysły

Nie w każdej kuchni może zmieścić się stół. W takim przypadku nie trzeba rezygnować wcale z miejsca do spożywania posiłków w tym pomieszczeniu. Co wybrać zamiast standardowego stołu? Zobacz pomysły, które mogą sprawdzić się nawet w najmniejszej kuchni!

Składany stół do kuchni

Gdy w kuchni znajduje się miejsce przy ścianie, w takim przypadku można zdecydować się na składany stół, który będzie na niej zamontowany.

Stół składny do kuchni może mieć wtedy postać umieszczonego na zawiasach blatu, który w razie potrzeby można podnieść. Wtedy nadaje się on do ustawienia przy nim 2-3 krzeseł. Po złożeniu stół nie zajmuje wtedy miejsca i pozwala na swobodne poruszanie się po wnętrzu.

W sprzedaży można znaleźć również stoły ze składanymi blatami. Po złożeniu mają one formę wąskiej szafki, natomiast po rozłożeniu dają dużo miejsca na zjedzenie śniadania czy obiadu w kuchni.

Wyspa lub półwysep kuchenny

Funkcję stołu w kuchni może spełniać również wyspa albo półwysep kuchenny. Za ich pomocą można wtedy bardzo łatwo przechowywać produkty, przyrządzać posiłki, ale również je jeść. Wystarczy, że przy wyspie albo półwyspie znajdzie się lekkie wcięcie, w którym można umieścić wysokie stołki – hokery.

Takie rozwiązanie jest obecnie bardzo popularne i na wyspy i półwyspy decyduje się wiele osób, również w mniejszych mieszkaniach i domach. Doskonale nadają się one do oddzielenia od siebie aneksu kuchennego od części wypoczynkowej w pomieszczeniu.

Wyspa albo półwysep kuchenny mogą być wykonane na zamówienie, ale również mogą być one kupione jako gotowe. Można znaleźć je w ofercie wielu producentów mebli, również jako element serii meblowych, więc pozwalają one wtedy na stworzenie atrakcyjnie, spójnie wyglądającego wnętrza.

Stół wysuwany z wyspy

Jako sposób na uzyskanie dodatkowego miejsca do spożywania posiłków w kuchni można też wykorzystać wyspę kuchenną z wysuwanym stołem.

Wyspa tego typu wyposażona jest w dodatkowy blat, który jest niższy od blatu kuchennego. Można umieścić przy nim wtedy zwykłe krzesła. Takie rozwiązanie świetnie nadaje się do mniejszych mieszkań, domów, aby błyskawicznie uzyskać większą przestrzeń do serwowania posiłków bez konieczności korzystania ze standardowego stołu.

Rozkładany stół w meblach kuchennych

Ciekawym rozwiązaniem w mniejszej kuchni może być również wykorzystanie rozkładanego stołu umieszczonego w meblach kuchennych.

Stół może być wtedy opuszczany z frontu mebli, pozwalając na stworzenie praktycznej przestrzeni do jedzenia. Wystarczy dostawić do niego dwa krzesła, które mogą być także składane, więc nie będą one zajmowały dużej ilości przestrzeni w kuchni.

Blat zamiast stołu

Można również wykorzystać blat w kuchni zamiast stołu. To popularne rozwiązanie w małych i wąskich kuchniach, gdzie zastosowanie innych rozwiązań nie zawsze jest możliwe.

Blat jest wtedy montowany tak, że nie znajdują się pod nim szafki albo są one płytsze niż szafki standardowe, więc pod blatem można wtedy łatwo umieścić hokery. Dzięki temu spełnia on wtedy różne funkcje, czyli może służyć do przechowywania, przyrządzania posiłków oraz do ich jedzenia.

Podsumowanie

Gdy w kuchni nie ma miejsca na to, aby zastosować standardowy stół, w takim przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dodatkowych blatów, wyspy kuchennej, półwyspu kuchennego albo z rozkładanego stołu. Warto więc zastanowić się, jaka z tych konstrukcji będzie najlepiej nadawała się do mniejszej kuchni.

Takie dodatkowe blaty i meble można obecnie zakupić jako gotowe, co oszczędza czas i pieniądze, ale można też zdecydować się na nie wtedy, gdy zamawiane są meble kuchenne na wymiar w zakładzie stolarskim.