Skip to main content
stół ogrodowy z krzesłami

Wybieramy stół ogrodowy. Rodzaje, funkcje i akcesoria

Stół ogrodowy to mebel niezwykle praktyczny, który doskonale sprawdzi się podczas rodzinnych obiadów, ale również imprez. Jak wybrać odpowiedni stół do ogrodu? Zobacz najważniejsze czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę!

Jak dobrać rozmiar stołu ogrodowego?

Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze stołu, jest jego rozmiar. Trzeba wtedy uwzględnić dostępną przestrzeń do jego ustawienia i dodatkowo liczbę osób, które mają z niego korzystać.

Gdy ze stołu ma korzystać wiele osób, warto wybrać większy model na 6-8 osób. Jeżeli nie jest to konieczne, wystarczy mały stół ogrodowy, który sprawdzi się też na balkonie w bloku. Mogą korzystać z niego najczęściej 4 osoby.

Dobrym zakupem może być też rozkładany stół ogrodowy, który pozwala na dobranie jego wielkości do liczby użytkowników.

Kształt stołu ogrodowego – jaki jest najlepszy?

Druga istotna kwestia to kształt stołu. Tutaj także trzeba uwzględnić dostępną przestrzeń w ogrodzie, na tarasie albo na balkonie.

Najczęściej kupowane są stoły prostokątne albo kwadratowe, ale można też wybrać okrągły stół do ogrodu, który świetnie będzie wyglądać zarówno w nowoczesnej, jak i klasycznej aranżacji.

Na ogół okrągły stół zajmuje więcej miejsca niż ten kwadratowy albo prostokątny, lecz wiele osób preferuje właśnie takie meble. Najlepiej więc samemu zadecydować, jaki kształt będzie najlepszy.

Stół ogrodowy – jaki materiał wybrać?

Obecnie stoły i krzesła ogrodowe produkowane są z różnych materiałów. Jakie z nich warto wziąć pod uwagę przy zakupie?

Metalowe stoły ogrodowe

Bardzo popularne są obecnie metalowe meble ogrodowe, które wyróżniają się wysoką wytrzymałością i trwałością, a przy tym mogą być eleganckim dodatkiem.

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na aluminiowy stół, który będzie odporny na czynniki zewnętrzny i jednocześnie dość lekki, więc można bez problemu go przenosić.

Stoły plastikowe ogrodowe

W sprzedaży można znaleźć również stoły plastikowe, których najważniejszym atutem jest atrakcyjna cena.

Plastikowe stoły są odporne na czynniki pogodowe i nie wymagają impregnacji. Mogą być jednak dość chwiejne i nie mają aż tak dużej nośności jak stoły drewniane, metalowe.

Stół z technorattanu do ogrodu

Na uwagę zasługują też meble wykonane z materiału jak technorattan. Jest to rodzaj tworzywa sztucznego, które charakteryzuje się plecioną strukturą, dlatego imituje ono naturalny rattan.

Stół wykonany z technorattanu najczęściej ma płaski blat z tworzywa albo szkła hartowanego. Dobrze pasuje do mebli z tego materiału.

Stół ogrodowy drewniany

Można też zdecydować się na zakup drewnianego stołu ogrodowego. Stoły te produkowane są najczęściej z wytrzymałego na czynniki pogodowe drewna, które wygląda efektownie i może służyć na lata.

Stoły drewniane mogą dobrze wyglądać nie tylko w tradycyjnych, ale też nowoczesnych przestrzeniach.

Praktyczne funkcje w stołach ogrodowych

Wybierając stół ogrodowy, warto sprawdzić, czy oferuje on dodatkowe praktyczne rozwiązania, na przykład funkcje. Dzięki nim korzystanie z niego będzie wygodniejsze.

Gdy często przyjmujemy gości, wtedy dobrym wyborem może być wspomniany już wcześniej stół rozkładany. Dzięki temu można uzyskać przy nim najczęściej od 2 do 4 dodatkowych miejsc, więc idealnie nada się na rodzinne imprezy w większym gronie.

Aby schowanie stołu po sezonie było łatwiejsze, można zdecydować się na model z funkcją składania.

W sprzedaży można znaleźć też stoły ogrodowe z regulowaną wysokością. Mogą one spełniać funkcję stolika kawowego oraz stołu jadalnianego.

Akcesoria do stołu do ogrodu

Do stołu ogrodowego warto też dokupić akcesoria, by korzystać z niego wygodniej.

Dużym atutem będzie dopasowany pokrowiec na stół ogrodowy, który zabezpieczy go przed zabrudzeniem i opadami. Warto też zaopatrzyć się w obrus na stół ogrodowy, na przykład z tworzywa sztucznego odpornego na czynniki pogodowe.