Skip to main content
projektowanie wnętrz

Jak urządzić mały salon ze stołem? Style, meble i porady

Niewielki salon wcale nie musi być przyczyną dużych problemów z jego aranżacją. Zobacz, jakie style najlepiej się wtedy sprawdzą, jak wybrać odpowiednie meble oraz jakie triki zastosować, by wyglądał on efektownie i był praktyczny!

Jak urządzić mały salon?

To pytanie bardzo często zadawane przez właścicieli mieszkań, ponieważ to właśnie w nich salony na ogół są dość małe. Problem ten jednak może dotyczyć też niektórych domów, zwłaszcza budowanych przed laty.

Mały salon może spełniać zróżnicowane funkcje – nie tylko może on służyć do wypoczynku, ale również może być one miejscem do spożywania posiłków, czyli może być wyposażony w część jadalnianą. Wówczas wymaga on umiejętnego rozplanowania, aby w niewielkiej przestrzeni zmieścić wszystkie potrzebne meble.

Przede wszystkim urządzenie małego salonu będzie wymagało doboru jego stylu, odpowiednich mebli, a także zastosowania trików, które pomogą w optycznym powiększeniu wnętrza. Zobacz przygotowane przez nas porady, by urządzić swój niewielki salon!

Aranżacja małego salonu w bloku – jaki styl wybrać?

Wybór stylu salonu jest bardzo ważną decyzją, dlatego warto poświęcić chwilę na zastanowienie się, jaki jego wygląd będzie perfekcyjny.

W małym wnętrzu warto postawić na taki styl, który nie spowoduje nadmiernego przytłoczenia przestrzeni i będzie mógł sprawić, że będzie ono prezentować się na optycznie większe.

Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku małego salonu będzie styl nowoczesny oraz jego odmiany. Taki styl wyróżnia się prostotą, ale też może być bardzo elegancki, gdy uzupełniony będzie o szykowne meble i dekoracje.

Świetnie może też sprawdzić się styl loftowy, czyli industrialny, który wyróżnia się przemysłowym charakterem. W takim wnętrzu często są stosowane materiały jak beton, drewno lite, cegła, a także nowoczesne dodatki.

Inną propozycją dla osób, które uwielbiają naturalne aranżacje, może być styl boho, ale w minimalistycznym wydaniu. Dominują w nim przede wszystkim biel oraz kolorystka ziemi, meble z drewna, rośliny.

Różne pomysł na mały salon można znaleźć już teraz w internecie, aby zobaczyć, jakie z nich będą mogły wpasować się we wnętrze i w nasz gust.

Meble do małego salonu – jakie kupić?

Aby urządzić mały salon ze stołem, który jednocześnie ma spełniać funkcję miejsca do wypoczynku oraz części jadalnianej w mieszkaniu, należy dopasować odpowiednie meble. Na co powinno się zwrócić uwagę przy ich doborze?

Meble wypoczynkowe do małego salonu

W mniejszych wnętrzach dobrze sprawdzają się różne typy mebli wypoczynkowych. Najczęściej kupowane są wtedy narożniki, które pozwalają na wykorzystanie rogu pomieszczenia, dając dużo miejsca do wypoczynku.

Można także zdecydować się na wykorzystanie kanapy i dodatkowo fotela, co sprawdzi się bardzo małych wnętrzach.

Meble do przechowywania do małego salonu

Do przechowywania nadają się najlepiej te meble, które mają prostą konstrukcję. Można kupić je jako gotowe, ale można też zamówić je na wymiar, na przykład w formie dopasowanych do długości ścian wiszących półek.

Najczęściej kupowane są regały lub półki, a także szafki na telewizor. Alternatywnie zamiast szafki RTV można zdecydować się na powieszenie telewizora na ścianie.

Najlepiej unikać meblościanek, ponieważ mogą one spowodować, że salon będzie wyglądał na jeszcze mniejszy niż w rzeczywistości. Zamiast nich dobrze sprawdzają się meble podwieszane, ażurowe, które powodują, że przestrzeń jest powiększona optycznie.

Stół i krzesła do małego salonu

Gdy salon ma mieć stół, dobrze sprawdzi się wtedy ten okrągły, który nie przytłoczy wnętrza i pozwoli na łatwe umieszczenie przy nim 4 krzeseł. W sprzedaży można znaleźć też stoły okrągłe rozkładane.